Amikor két ismeretlen kutyát akarunk összeszoktatni egymással, nem árt elÅ‘vigyázatosnak lennünk. FÅ‘leg ha már elÅ‘zÅ‘ tapasztalatokból vagy a találkozás elsÅ‘ jeleibÅ‘l arra következtethetünk, hogy a kutyák összeverekedhetnek.
Ennek megelÅ‘zésére elÅ‘ször mindenképpen össze kell szoktatni Å‘ket.
ElsÅ‘ lépésként kezdjünk velük pórázon sétálni, mindkettÅ‘jük számára semleges, tágas területen. Sétáltassunk lehetÅ‘leg laza pórázzal, egymástól kellÅ‘ távolságra, úgy, hogy még véletlenül se érhessenek össze.
Fontos, hogy folyamatosan mozgásban legyünk. A statikusság feszültséget generálhat.
Az esetleges agresszív megnyilvánulásaikkor pórázrántással zökkentsük ki Å‘ket, szóljunk rájuk, váltsunk irányt. Ahogy megnyugodtak újra folytathatjuk a közös sétát.
Amennyiben nem látunk feszültséget kettejük között egyre közelebb sétáltathatjuk Å‘ket egymáshoz, de ne álljunk meg, és figyeljünk arra, hogy ne legyen feszes a pórázt. Ha ez is jól megy, lassan egymás mellé érhetnek, akár össze is szagolhatnak, de itt is maradjuk mozgásban és semmiképpen se feszítsük meg a pórázt.
Ha esetleg a kutyák testtartásán növekvÅ‘ feszültséget vagy a dominancia jeleit látjuk (szÅ‘rborzolás, farok felemelése), ne kezdjük el a pórázt húzni, mert azt a kutya bíztatásnak fogja érezni. Inkább szóljuk rá és apróbb, de határozott pórázrántásokkal zökkentsük ki a szituációból.
Ha nem merül fel semmi jele annak, hogy kutyáink le akarják dominálni egymást, lassan csúsztassuk ki a pórázt kezünkbÅ‘l és hagyjuk, hogy ismerkedjenek, játszanak. Azért jó, ha elsÅ‘ alkalommal még a pórázt rajtuk hagyjuk, hogy az esetleges probléma esetén ne kelljen a kutyák közé nyúlnunk.
Ha az összeszoktatás elkezdése elÅ‘tt nagyon feszültek vagyunk, vagy nem bízunk magunkban, inkább kérjük szakember segítségét.
KIss Tamás
KutyakiképzÅ‘